«

»

Ноя
18

Звернення в МОН щодо надання згоди на обробку персональних даних у навчальних закладах

Міністру освіти і науки, молоді та спорту України

Табачнику Дмитру Володимировичу

Шановний Дмитре Володимировичу!

Просимо дати роз’яснення з питання надання згоди на обробку персональних даних у навчальних закладах.

Згідно ст. 11 Закону України «Про інформацію» N 2657-XII від 2 жовтня 1992 року, забороняється збирання відомостей про особу без її попередньої згоди за виключенням випадків, передбачених законом. В 1996 році ця ж норма відобразилась у Основному Законі країни. Так, за ст. 32 Конституції України не допускається збір, зберігання, використання та розповсюдження конфіденційної інформації про особистість без її згоди, крім випадків, визначених Законом лише в інтересах національної безпеки, економічних благ та прав людини.

Весь цей час Міністерство освіти використовувало конфіденційну інформацію про своїх учнів без отримання будь-якої згоди від останніх як для потреб навчального процесу, так і для виготовлення атестатів, дипломів, студентських квитків та інших документів освітнього процесу.

Вище наведені норми забороняють використання конфіденційної інформації про особу без її згоди крім випадків, передбачених законом. Так як освіта — це право, гарантоване ст. 53 Конституції України, за якою: «Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі», а освітній процес — це комплекс заходів, що регулюються законами України, зокрема, , ЗУ N 1060-XII від 23 травня 1991 року «Про освіту», ЗУ N 2984-III від 7 січня 2002 року «Про вищу освіту», ЗУ N 651-XIV від 13 травня 1999 року «Про загальну середню освіту» ЗУ N 1841-III від 22 червня 2000 року «Про позашкільну освіту» та численними підзаконними актами, інформація використовувалась без згоди учнів як випадок, передбачений законом. В цій ситуації не виникало жодних непорозумінь між учбовими закладами та учнями. З введенням в дію Закону України №2297-\/І від 01.06.2010 р. «Про захист персональних даних» в усіх учбових закладах почали вимагати згоду на обробку персональних даних. За п.6 ст.6 цього Закону «Не допускається обробка даних про фізичну особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини». Тобто фактично лише додатково підтверджено норми закону про інформацію та Основного Закону країни, які діяли з 1992 року.

За таких обставин, якщо без згоди на обробку персональних даних видача диплома чи атестата є незаконною, тоді до моменту вступу в дію Закону України «Про захист персональних даних» така видача також порушувала Конституцію України та Закон України «Про інформацію». А якщо порушень Конституції раніше не відбувалось, то чому сьогодні учням та студентам відмовляють у видачі документів про освіту без згоди на обробку персональних даних?

Введений в дію з 01.01.2011 року Закон України №2297-\/І від 01.06.2010 р. «Про захист персональних даних» не надає жодному суб’єкту правовідносин у сфері обробки персональних даних права вимагати згоду на обробку персональних даних. Тому ніхто не

може вимагати від фізичних осіб такої згоди та ставити в залежність від надання згоди реалізацію певних прав. Також Закон не містить жодної норми, за якими на особу було б покладено зобов’язання надати згоду на обробку персональних даних. Особа взагалі не зобов’язана надавати такої згоди нікому. Надання згоди чи відмова у наданні такої згоди є добровільний акт, право кожного громадянина за законом.

Але на практиці практично в усіх учбових закладах вимагають згоду на обробку персональних даних під загрозою невидачі атестата, диплома та інших документів. В деяких випадках адміністрація учбового закладу взагалі погрожує виключенням учня або абітурієнта з учбового закладу, якщо той не надасть згоди на обробку персональних даних. Програмне забезпечення для проведення незалежного тестування для вступу до ВУЗу не допускає до проходження тестів без згоди на обробку персональних даних. Такі дії є не тільки порушенням низки Законів України в тому числі й Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», а й порушує міжнародні конвенції та договори, щодо захисту прав людини, виконання яких є важливою умовою інтеграційних процесів до Євросоюзу.

Виходячи з вищевикладеного, з метою якнайшвидшого врегулювання питань дискримінації громадян за ознакою надання згоди на обробку персональних даних, звернення від яких масово надходять до нашої організації, прошу Вас письмово надати відповіді на наступні питання:

 1. Чи має право учбовий заклад вимагати у учня, студента, абітурієнта згоду на обробку персональних даних?
 2. Якщо так, то на підставі якої статті якого закону?
 3. Чи має право учбовий заклад відмовити у видачі документа про освіту на підставі ненадання учнем, студентом, абітурієнтом згоди на обробку персональних даних?
 4. Якщо так, то на підставі якої статті якого закону?
 5. Яким чином особам, що відмовились від обробки персональних даних, проходити зовнішнє незалежне тестування для ВУЗів без надання згоди на обробку персональних даних?
 6. Чи має учбовий заклад право відмовити у прийнятті документів особам, що мають бажання вступити до цього закладу, але не надають згоди на обробку персональних даних?

З повагою,

співголова

ВГО «Батьківський комітет України»

11 комментариев

 1. Anna Сообщает:

  І яка відповідь прийшла від Міносвіти, поділіться будь-ласка!

 2. Іrina Сообщает:

  Цього року моя дитина першокласниця, і ось першу заяву яку вимагають вчителі для заповнення це Згода на збір та обробку персональних даних школяра. Будь ласка допоможіть як можна не давати даної згоди і влаштувати дитину до школи.

  1. admin Сообщает:

   Все заявления собраны в брошюре «Практика выживания в условиях глобализации» Щербанюка О.В,
   Посмотрите страницу этого сайта — К вопросу о сборе персональных данных. Новые заявления. — 17 ноября 3012 г
   И страничку сайта — http://sovest.dnepro.org/2012/5018.html.

 3. Елена Сообщает:

  Мне тоже нужно подписать єту згоду своему ребёнку , который ходит в 5 класс. Ну я так понимаю, что нас не принуждают, и ничего не угрожает если я подпишу. Тогда зачем всё это?

 4. admin Сообщает:

  Посмотрите внимательно видеоролик на этом сайте Биометрические документы и единый реестр.
  http://vg.rodkom.org/?p=2139
  Это напрямую связано а Вашим вопросом.
  А также читайте —
  Школы Украины в опасности: как с родителей стягивают деньги в школах, и кому правительство продает данные о наших детях?
  http://www.misto.zp.ua/article/partners11816.html

  1. кира Сообщает:

   сообщите ответ на вопрос:меня тоже интересует я не дала согласие в школе на обработку персональных данных и грозят не дать свидетельство о окончании школы а только табель они имеют право так сделать? спасибо

   1. admin Сообщает:

    Можете написать письмо-запрос на Министерство Образования и Науки Украины. Они Вам дадут ответ. Такой запрос делали родители в
    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАІНИ ДЕПАРТАМЕНТ ВИЩОІ ОСВІТИ
    Вот часть их ответа:

    Інформуємо, що відповідно до Положення про Єдину державну
    електронну базу з питань освіти затвердженого постановою Кабінету
    Міністрів України від 13 липня 2011 р. № 752 Єдина державна електронна
    база з питань освіти є автоматизованою системою збирання, верифікації. оброблення, зберігання та захисту даних, у тому числі персональних, щодо надавачів та отримувачів освітніх послуг з метою забезпечення потреби фізичних та юридичних осіб.
    Згідно із статтею 6 Закону України «Про захист персональних даних» не допускається обробка даних про фізичну особу без її згоди, крім випадків,
    визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

  2. кира Сообщает:

   скажите пожалуйста Табачник дал ответ?

 5. кира Сообщает:

  меня тоже интересует я не дала согласие в школе на обработку персональных данных и грозят не дать свидетельство о окончании школы а только табель они имеют право так сделать?

 6. Anna Сообщает:

  Лист МОН України від 19.03.2014 № 1/9-156

  Щодо обробки персональних даних у процесі реалізації права на загальну середню освіту

  У зв’язку із набранням чинності 1 січня 2014 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення системи захисту персональних даних» від 3 липня 2013 року № 383-VII, яким зокрема було доповнено перелік підстав для обробки персональних даних, визначений статтею 11 Закону України «Про захист персональних даних», а також віднесено до компетенції Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та судів контроль за додержанням законодавства про захист персональних даних, повідомляємо.
  Згідно зі статтею 11 Закону України «Про захист персональних даних» однією з підстав для обробки персональних даних є необхідність виконання обов’язку володільця персональних даних, який передбачений законом.
  У свою чергу, обробка персональних даних фізичних осіб у процесі реалізації їх права на загальну середню освіту здійснюється у зв’язку із необхідністю виконання володільцем персональних даних обов’язку, який передбачений частиною п’ятою статті 34, статтею 38 Закону України «Про загальну середню освіту».
  Враховуючи вищевикладене та рекомендації Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, що додаються (лист від 24.01.2014 № 1/8-К224622.13-2/04-54), необхідно забезпечити замовлення та видачу випускникам загальноосвітніх навчальних закладів відповідних документів про освіту державного зразка, не вимагаючи при цьому окремої згоди відповідного суб’єкта персональних даних.

  Додаток: на 2 арк.

  Джерело: http://oblosvita.com/strichka/11814-schodo-obrobki-personalnih-danih-u-proces-realzacyi-prava-na-zagalnu-serednyu-osvtu.html

 7. Елена Сообщает:

  Вот еще может кому то пригодиться:

  Мінсоцполітики скасовує письмову згоду на обробку персональних даних під час оформлення державної соціальної допомоги

  Законом України «Про захист персональних даних» визначено, що персональні дані особи обробляються не лише на підставі її згоди, але й у випадках, передбачених законами України в порядку, установленому законодавством.
  Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Валерією Лутковською було направлено рекомендації Міністерству соціальної політики щодо практичного застосування законодавства у сфері захисту персональних даних. Зокрема рекомендованоприймати на розгляд документи заявників на державну соціальну допомогу без надання ними згоди на обробку персональних даних.
  З метою виконання зазначених рекомендацій та забезпечення реалізації права на соціальну допомогу, гарантованого ст. 46 Конституції України, Міністерством соціальної політики підготовлено проект наказу, яким передбачено вилучити текст стосовно згоди особи та членів її сім’ї на збір й обробку персональних даних із форми Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 22.02.2012 р. № 96.
  Аналіз законів та нормативно-правових актів засвідчив наявність законних підстав для здійснення органами соціального захисту збору інформації та обробки персональних даних, які необхідні для надання державної соціальної допомоги, без отримання згоди на обробку персональних даних. Сам факт подання особою відповідної заяви становитиме достатню підставу для збору інформації та обробки персональних даних про неї та членів її сім’ї.
  Однак форма Заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 22.02.2012 р. № 96, містить положення стосовно того, що особа та члени її сім’ї дають згоду на збір інформації та обробку персональних даних. Перед подачею заяви особа повинна поставити підпис під відповідним текстом заяви. В іншому випадку її документи зазвичай не приймаються.
  Окремі громадяни (як правило, через релігійні переконання) відмовляються давати таку згоду. У результаті складається ситуація, коли реалізація життєво важливих та закріплених Конституцією України соціальних прав особи обумовлюється наданням нею згоди на обробку персональних даних навіть тоді, коли особа має всі необхідні документи та права для отримання соціальної допомоги.

  Прес-служба Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Добавить комментарий

Your email address will not be published.

Вы можете использовать эти теги HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>